
Porowatość włosów, czyli coś, co zamieni twój olejek w cudotwórcę
Interesujesz się naturalnymi olejkami i olejowaniem włosów? Świetnie, dobrze, że tu trafiłaś. Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat olejków do włosów, ich olejowania i pielęgnacji. Zanim jednak sięgniesz po jakikolwiek olejek do włosów… poczekaj.
Przeczytaj poniższy artykuł, w którym dowiesz się że…
…NIE KAŻDY OLEJEK PASUJE DO KAŻDEGO RODZAJU WŁOSÓW
To może lekko rozczarować, ale jest niezwykle ważne. Dzieje się tak dlatego, że olejki do włosów zbudowane są z cząsteczek o różnej wielkości. Wielkość cząsteczek musi być natomiast dopasowana do stopnia odchyleń łusek na powierzchni włosa. Kryterium, które opisuje owe odchylenia, określa się mianem POROWATOŚCI.
Porowatość włosów to zatem termin, mówiący wiele o stanie, kondycji i wyglądzie włosów, a także o sposobie ich pielęgnacji. Każda porowatość cechuje się bowiem czymś innym.
Wyróżniamy 3 stopnie porowatości:
- WŁOSY NISKOPOROWATE – grube i gęste, dosyć ciężkie i przez to szybko przetłuszczające się. Ciężko je wystylizować, ponieważ są sztywne.
- WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE – to włosy, które często się puszą i łatwo je przesuszyć lub zniszczyć nieodpowiednią pielęgnacją. Bywają błyszczące, ale wystarczy zmiana szamponu lub balsamu i zaczynają się buntować i matowieć. Takie włosy mogą się plątać i wypadać, a ich końcówki są najczęściej o wiele bardziej zaniedbane niż reszta kosmyków.
- WŁOSY WYSOKOPOROWATE – to włosy w złym stanie. Słabe, kruche, matowe lub szorstkie, o wypłowiałym kolorze i zdewastowanych końcach. Brak im objętości i gęstości. Szybko chłoną wodę, a po myciu głowy schną bardzo szybko.
Jak określić porowatość włosów?
Najczęściej porowatość można stwierdzić, obserwując bacznie swoje włosy. Największy procent populacji na świecie ma włosy średnioporowate (one klasyfikują się po prostu pomiędzy grubymi, ciężkimi włosami, które są w miarę zdrowe i mocne, a zniszczonymi i przesuszonymi włosami o wysokiej porowatości).
Jak dobrać olej do porowatości?
Zapewne odczujesz ulgę, kiedy powiemy ci, że to wcale nie jest skomplikowane. Jeśli znasz porowatość swoich włosów, jesteś już w połowie drogi do sukcesu.
Do każdej porowatości pasują określone grupy olejków. Oto one:
- Włosy niskoporowate polubią się z masłami typu: shea, kakaowe, babassu, oraz olejkiem kokosowym
- Włosy średnioporowate polubią się z olejkiem arganowym, makadamia, ze słodkich migdałów, sezamowym, z oliwy z oliwek
- Włosy wysokoporowate polubią się z olejkiem winogronowym, słonecznikowym, lnianym, z nasion czarnuszki, kukurydzianym
Kategoria: Porady nt. olejowania włosów, jak często i jaki olej wybrać?


Olejowanie włosów- jak je wykonać?

Olejek na włosy – po czym poznać, że musisz go użyć

Migdałowa pielęgnacja ciała, twarzy i włosów. Jak działa olej ze słodkich migdałów Nanoil?

Olejowanie włosów. Raport zysków

Dlaczego olejowanie włosów wygrywa z maskami na włosy?

Olejowanie włosów farbowanych

Slow beauty, czyli rytuał olejowania włosów

Jak zapuścić włosy? Olejki i wcierki do włosów
